fallback

Предлагат намаляване на COVID карантината

Карантината за болни ще стане 10 дни вместо 14 заради по-лекото протичане при омикрон варианта

17:42 | 06.01.22 г. 4

С оглед събраните до момента данни за по-леко протичане на заболяването при заразените с омикрон варианта на коронавируса здравните власти планират да намалят срока на карантината за болните от коронавирус и контактни на тях. Това обяви зам.-министърът на здравеопазването Георги Йорданов.

След заседанието на Националния пандемичен комитет той посочи, че вероятно от следващата седмица карантината за болни ще стане 10 дни вместо 14, а контактните ще остават вкъщи 7 дни, а не 10 дни.

„Анализът на протичане на заболяемостта с омикрон в Германия и Великобритания показва, че заболяването протича по-леко от делта варианта. Това позволява някои от противоепидемичните мерки да ги смекчим. Предложили сме намаляване на карантината“, каза Йорданов. 

Той се надява това да стане факт още в началото на другата седмица.

По думите му обаче се върви към пик на COVID вълната, която се очаква в близките две седмици.

Вчера е имало съвещание на ръководителите на софийските болници, които разполагат с педиатрични структури, за да се осигурят достатъчно педиатрични легла, защото се очаква повишен процент на заболели деца.

„Притеснени сме, защото вървим към пик на инфекцията от много високо ниво. В момента заетостта на леглата в София надминава 60%, а не сме в пик. Правим всичко възможно да осигуряваме легла, не само педиатрични", каза Йорданов, цитиран от БНТ.

Националният пандемичен комитет дава право на регионалните здравни власти да предлагат ограничителни мерки, включително и онлайн обучение на учениците.

Основният въпрос, който комитетът е обсъждал, е темата за ваксинирането, каза още Йорданов.

„За съжаление, България остава на опашката по процент на ваксинация в ЕС. 35,7% са ваксинираните българи, като тук се изключват децата. Отчита се едно нежелание на българите да се ваксинират. Желанието ни е да се постигнат поне 60%, както е в Гърция“, каза зам.-министърът на здравеопазването.

"Поставяме си задача до края на месеца да ваксинираме нови 500 хил. души. В първите дни на годината има 32 хил. нови ваксинирани. Почти половината от тях са хора над 65 години с бустерни дози, които се ваксинираха, привлечени от мярката 75 лв., която гласува кабинетът. Това не са първично ваксинирани", уточни той.

Мерките, които ще се предприемат за увеличаване на ваксинирането, е да се осигурят мобилни групи за ваксинация.

Имало е предложение за императивно ваксиниране на определени контингети - в Министерството на отбраната, МВнР, социални работници, медицински служители.

"Решението на правителството и премиера е, че ваксинирането е доброволен акт и не може да посегнем на това лично пространство. Ваксинацията ще продължи да е доброволна", каза Йорданов.

Националният пандемичен комитет бе създаден днес със заповед на министър-председателя Кирил Петков. Председател на Комитета е министърът на здравеопазването Асена Сербезова.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:02 | 10.09.22 г.
fallback